Lokaleudlejning
Events, møde og lokaleudlejning hos Råt&Godt
Unikke rammer til events, møder og fester
Hos Råt&Godt holder vi til i den gamle togremise på Hjulmagervej 58 i hjertet af Aalborg. Bygningen er fra 1901 og stammer fra en tid, hvor Aalborg var en markant industriby. I dag danner de rå og rustikke rammer baggrund for alt fra workshops, kurser og konferencer til firmaarrangementer, fester, private begivenheder og større events.
Vores lokaler kan rumme både små og store arrangementer – fra få personer og op til 250 gæster. Her er højt til loftet, god plads til idéer og mulighed for at tilpasse indretningen efter jeres behov. Der kan gøres plads til oplæg, fællesspisning, dansegulv, buffet, scene, udstillinger, aktiviteter eller noget helt andet.
I kan enten leje lokalerne og selv stå for arrangementet, eller vi kan hjælpe jer med at skabe et event, der passer til netop jeres ønsker. Mulighederne er mange og hos os er det i høj grad kun fantasien, der sætter grænsen.
I de følgende afsnit kan I læse mere om nogle af de forskellige muligheder vi kan tilbyde. Vi er altid åbne for dialog og hjælper gerne med at finde den løsning, der passer bedst til jeres arrangement.
Har du spørgsmål til events eller lokaleleje, er du altid velkommen til at kigge forbi eller kontakte Christian på 60 82 76 06.
Lokalerne
Essen og haven
Essen har navn efter smedens ildsted – det sted, hvor jern og stål blev varmet op, formet og repareret. Den oprindelige esse er stadig bevaret i lokalet og står som et markant spor fra bygningens tid som en del af de gamle togværkstedsbygninger fra 1901.
I dag er Essen et stemningsfuldt lokale, hvor rå industrihistorie møder varme detaljer, lyskæder, blomster og store smukke vinduer. Lokalet har en helt særlig atmosfære og danner en oplagt ramme om alt fra fester, receptioner og fællesspisning til oplæg, workshops og større arrangementer.
Essen og haven har plads til op til 100 personer og kan tilpasses efter behov. Der er mulighed for både dansegulv, buffet, ordtennis og scene, hvis arrangementet kræver det. Lokalet rummer desuden en bar med køleskab, så det er nemt at indrette sig praktisk omkring servering og gæster.
Haven ligger i forlængelse af lokalet og fungerer som en lille grøn oase med borde, bænke og en lille fiskedam. Her kan gæsterne trække frisk luft, tage en rolig pause eller samles i mere uformelle rammer.
Pris: 7000,- pr døgn. Fra kl. 15 til kl. 10 næste dag. Andet døgn er halv pris.
Der opkræves et rengøringsgebyr på 1500,- Lokaleleje pr. time: 500,- Minimum 4 timer.
Atelieret, den gamle varmecentral
Den gamle varmecentral er et stemningsfuldt lokale med rå detaljer, højt til loftet og tydelige spor fra bygningens industrielle historie. Her, hvor varme og teknik tidligere var en del af husets funktion, er rummet i dag omdannet til atelier og kreativt lokale.
Lokalet har en særlig ro og karakter, som gør det velegnet til mindre arrangementer, workshops, møder, undervisning, oplæg, fællesspisning og kreative aktiviteter. De rustikke
rammer giver rummet en uformel og inspirerende atmosfære, hvor der er plads til både fordybelse, samtale og fællesskab.
Den gamle varmecentral har plads til op til ca. 50 personer og kan indrettes efter arrangementets behov. Lokalet rummer desuden en bar med køleskab, så det er nemt at
indrette sig praktisk omkring servering og gæster.
Fra lokalet fører en trappe op til et hyggeligt loungeområde, hvor gæsterne kan trække sig lidt tilbage, tage en rolig pause eller samles i mindre grupper undervejs i arrangementet.
Med sin kombination af industrihistorie, atelierstemning, loungeområde og fleksible muligheder er den gamle varmecentral et oplagt valg til jer, der ønsker et arrangement i anderledes og nærværende rammer.
Pris: 7000,- pr døgn. Fra kl. 15 til kl. 10 næste dag. Andet døgn er halv pris.
Der opkræves et rengøringsgebyr på 1500,- Lokaleleje pr. time: 500,- Minimum 4 timer.
Gården
Det er også muligt at leje vores hyggelige gård, enten sammen med den gamle varmecentral eller som et selvstændigt område til arrangementer under åben himmel.
Gården er et rummeligt udendørsområde med en afslappet og uformel stemning. Her er der god plads til både langborde, mad, aktiviteter, boder og større opsætninger, og området kan derfor bruges til alt fra hyggelige sammenkomster og fællesspisning til markedsdage,
firmaarrangementer og kreative events.
Gården kan indrettes efter arrangementets behov og fungerer både godt som supplement til et indendørs arrangement og som et selvstændigt område, når vejret og arrangementets karakter lægger op til det.
Pris: 1500,- pr døgn. hvis det er som tillæg til leje af et af lokalerne. 4500,- pr døgn hvis gården lejes alene samt et rengøringsgebyr på 500,-
Burano Huset
Burano-huset er vores lille mødelokale inde i Essen. Lokalet er bygget som et hus i rummet og giver derfor en privat og rolig ramme, selvom det ligger midt i de større, rustikke omgivelser.
Der er plads til op til 8 personer omkring et rundt mødebord, hvilket gør lokalet velegnet til mindre møder, samtaler, interviews, planlægning, workshops og undervisning i mindre grupper.
Burano-huset er udstyret med både skærm og whiteboard, så der er gode muligheder for præsentationer, idéudvikling og fælles arbejde.
Navnet og udtrykket er inspireret af Burano i Italien, som er kendt for sine farverige huse og kanaler. Det ses både udenpå huset, der er malet i pink med grønne skodder, og indenfor, hvor baggrunden forestiller kanalerne fra Burano.
Burano-huset er et oplagt valg, når I ønsker et mindre mødelokale med privathed, personlighed og en lidt anderledes atmosfære.
Pris: 500,- pr. time – Minimum 4 timer.
Jungle Lounge
Jungle Loungen er et stemningsfuldt mødelokale placeret under taget i vores udstillingsrum. Lokalet ligger afskærmet fra resten af huset og giver derfor en privat og rolig ramme om møder, workshops, præsentationer og mindre arrangementer.
Der er plads til op til 16 personer omkring et langbord, og lokalet er udstyret med projector, så det er velegnet til oplæg, gennemgange, idéudvikling og fælles arbejde. Jungle Loungen rummer desuden en lille bar med køleskab, så der er mulighed for at have drikkevarer og lettere servering tæt på under arrangementet.
Som navnet antyder, er lokalet inspireret af junglen. Indretningen skaber en anderledes og uformel atmosfære, hvor der er plads til både koncentration, kreativitet og gode samtaler.
Fra lokalet er der adgang til en altan/balkon med loungeområde, hvor gæsterne kan trække sig lidt tilbage, tage en pause eller samles i mere afslappede rammer.
Jungle Loungen er et oplagt valg, når I ønsker et privat mødelokale med god plads, teknisk udstyr og en særlig atmosfære.
Pris: 500,- pr. time – Minimum 4 timer.
Køkken og toiletter
Når I lejer et af vores lokaler eller udendørsområder, får I selvfølgelig også adgang til toiletter og et simpelt køkken. Køkkenet kan bruges til lettere anretning, kaffe, te og praktisk håndtering i forbindelse med arrangementet.
Forplejning
Vi tilbyder forskellige former for forplejning i forbindelse med leje af vores mødelokaler og arrangementslokaler.
Nedenstående priser gælder pr. person og kan sammensættes efter behov.
Morgenmad
Morgenmadsbord med kaffe, te og juice
95 kr. pr. person
(Minimumsbestilling på 15 personer.)
Enkel morgenmad med kaffe og te
Rundstykker med smør, ost og marmelade
55 kr. pr. person
Formiddag
Formiddagskaffe
Kaffe/te og frugt.
35 kr. pr. person
Frokost
Frokostbuffet inkl. sødt samt kaffe/te
175 kr. pr. person
Sandwich
85 kr. pr. stk.
Eftermiddag
Eftermiddagskaffe
Kage, frugt og kaffe/te.
75 kr. pr. person
Bemærk: Eftermiddagskaffe serveres som udgangspunkt ikke, hvis der er valgt frokostbuffet
med sødt.
Drikkevarer
Sodavand
20 kr. pr. stk.
Alle priser er ekskl. moms.
Skal I holde fest, reception, firmaarrangement eller et større event, hjælper vi også gerne med at arrangere underholdning, teambuilding, catering, drikkevarer og praktisk opsætning efter jeres ønsker. Mulighederne er mange, og vi tager gerne en dialog om, hvad der passer bedst til netop jeres arrangement.
Kontakt Råt&Godt ApS
Har du spørgsmål? Kontakt os og lad os tage en snak
Vi er altid parate til en uforpligtende snak om møbler, projekter, materialer og samarbejdsmuligheder, hvor vi kan spille hinanden gode.
– fordi mennesker og materialer fortjener en chance til.
Ring til os på telefon 77 77 06 06 eller send en mail til kontakt@raatoggodt.dk. Vi besvarer din henvendelse hurtigst muligt.