Lokaleleje og foredrag

Unikke undervisnings- og mødelokaler i hjertet af Aalborg

Leder du efter helt særlige rammer i hjertet af Aalborg til din næste uddannelsesdag eller dit firmaarrangement?

Hos Råt&Godt finder du unikke lokaler i rustikke omgivelser, der skaber de ideelle rammer for innovation, kreativitet og fællesskab. Her på siden kan du se vores lokaler, men de skal opleves i virkeligheden for at få fornemmelsen af den helt særlige atmosfære i den gamle togremise fra 1901.

Råt&Godt kan tilbyde forplejning i form af frokost eller aftensmad anrettet som buffet samt kaffe, kage og frugt. Maden leveres af én af vores samarbejdspartnere, der ligeledes tager et socialt ansvar.

Undervisning, foredrag og workshops:

Har du brug for undervisning, foredrag eller workshops omkring bæredygtighed og socialt ansvar, så kan vi hjælpe med at finde den helt rigtige løsning. Vi kan blandt andet tilbyde:

  • Walk-and-talk v. Christian Helweg, stifter og leder af Råt&Godt
  • Rundvisning v. Råt&Godt-medarbejder
  • Byg-selv-workshops
  • Teambuildingaktiviteter

Har du forespørgsler vedrørende vores lokaler og undervisningstilbud til jeres næste uddannelsesdag eller firmaarrangement, er du altid velkommen til at kigge forbi eller kontakte os.

Du finder os for enden af Hjulmagervej, kun fem minutters gang fra Aalborg Busterminal.

Walk-and-talk

I Aalborgs gamle togremise fra 1901

I kan booke en Walk-and-talk hos Råt&Godt. Gennem gåturen i Råt&Godts historiske omgivelser i Aalborgs gamle togremise vil Christian og Råt&Godt-teamets passion for arbejdet skinne tydeligt igennem og forhåbentlig smitte af på jer. På turen vil I høre om verdensmålene, bæredygtighed, cirkulær økonomi og socialt ansvar og komme rund i vores forskellige afdelinger for at se, hvordan vi arbejder med disse begreber i praksis.

Oplæg og møder hos Råt&Godt

Oplæg hos jer

Skal I holde et arrangement, hvor I skal bruge et inspirerende oplæg om bæredygtighed, social ansvarlighed og cirkulær økonomi? Så kontakt os endelig til en uforpligtende snak om, hvordan vi kan bidrage til programmet.

Oplægget kan eksempelvis handle om den tiårige rejse, som Råt&Godt været på siden grundlæggelsen i 2015. Christian deler ud af sine erfaringer, om hvordan det er lykkedes at drive en socialansvarlig forretning med fokus på genbrugs- og restmaterialer, der giver mennesker og materialer en chance til.

Workshop

med fokus på bæredygtighed og innovation

Har I lyst til en anderledes teambuildingaktivitet, hvor deltagernes kreativitet, konkurrencementalitet og samarbejdsevner bliver sat på prøve?
Så prøv Råt&Godts workshop!

Workshoppen starter med en rundvisning, hvor deltagerne ser, hvordan vi i Råt&Godt bruger genbrugsbyggematerialer i vores produktion og tænker bæredygtighed ind i alle aspekter. Efter en inspirationstur rundt i remisen, dannes der hold, som skal være kreative og konkurrere i værkstedet med hjælp fra Råt&Godts personale. Med samme materialeudvalg skal holdene idéudvikle, bygge og samle produkter. Med fokus på optimering af materialerne og minimering af spild, fremstiller deltagerne forskellige spændende produkter.

Produkterne præsenteres og prissættes slutteligt af de øvrige deltagere, hvorefter der kåres et vinderhold. Det er altid sjovt at se, hvordan opgaven gribes an, hvordan der samarbejdes, hvor forskelligt, der tænkes med den samme mængde materialer, og hvordan der prissættes efterfølgende.
Hvert hold må tage deres produkter med hjem.

STU og beskæftigelsesforløb

Omtale

På vegne af EUX afdelingen på Techcollege, deltog vi i et bæredygtighedsarrangement på Frederikshavn Handelsskole, hvor 2 virksomheder holdt oplæg om deres syn og tilgang til bæredygtighed.

Ejer og stifter af virksomheden Råt & Godt, gav et oplæg om virksomheden og hvordan de kombinerer miljø og social bæredygtighed, et oplæg vi havde set frem til, da virksomheden har været meget omtalt i pressen. Ejer Christian Helweg var en fremragende oplægsholder, der på ingen måde skuffede vores forventninger, faktisk tværtimod… Han fangede alle tilhører, og gav et inspirerende oplæg, der gjorde at vi på Techcollege, har valgt at udforme et bæredygtighedsforløb for vores elever, der tager udgangspunkt i hans model for materialegrenbrug og upcycling.

Kan kun anbefale at bruge ham som inspiration både til undervisere og elever.

– Troels Brorsen Jensen, EUX

Mødelokaler i hjertet af Aalborg

Lokaler

Essen og udeområde. Antal personer: op til 100

Pris kl. 12 til kl. 10 næste dag: 7.000,-

Varmecentralen. Antal personer: op til 50

Pris kl. 12 til kl. 10 næste dag: 4.000,-

 

Lokaleleje pr. time: 500 kr., minimum 2000 kr.  

 

Rengøring: 1.500,-

Råt&Godt forplejning

Forplejning

Priser for forplejning pr. person 

Morgenmadsanretning med kaffe/te/juice: 125 kr. (Morgenmadsbord fra Mad Med Mest, minimumsbestilling på 15 personer) 

Enkel morgenmad med kaffe/te: 75 kr. (Rundstykker fra Føtex, smør, ost, marmelade) 

Formiddagskaffe: (kaffe/te, frugt): 50 kr. 

Frokost: (Buffet + sødt + kaffe/te): 220 kr. 

Sodavand: 20 kr. Pr. Stk. 

Eftermiddagskaffe: (Kage, frugt, kaffe/te): 95 kr. (Denne serveres ikke, hvis der er valgt buffet m. sødt)  

Hvad kan lokalerne bruges til

Hvad kan lokalerne bruges til

Vores lokaler er i den togremisen i hjertet af Aalborg fra 1901. En gammel rustik bygning fra dengang Aalborg var en stor industriby.

Lokalerne er velegnede til workshops, kurser, undervisning, konferencer, seminarer, firmaarrangementer, fester, private begivenheder og meget mere! Kun fantasien sætter grænsen, og vi er altid behjælpelige med at tilpasse indretningen af lokalerne til jeres behov.

Christian Helweg

Kontakt os

Christian Helweg

Stiftende direktør
E-mail: christian@raatoggodt.dk
Telefon: 60 82 76 06

Kontakt Råt&Godt ApS

Har du spørgsmål? Kontakt os og lad os tage en snak

Vi er altid parate til en uforpligtende snak om møbler, projekter, materialer og samarbejdsmuligheder, hvor vi kan spille hinanden gode.

– fordi mennesker og materialer fortjener en chance til.

Ring til os på telefon +45 77 77 06 06 eller send en mail til kontakt@raatoggodt.dk. Vi besvarer din henvendelse hurtigst muligt.